השתלת שיניים

שיניים חסרות יכולות להשפיע על מראה האדם, על יכולת הדיבור שלו, הלעיסה שלו ועל בריאות השיניים שלו בכלליות. אנשים רבים שאיבדו שיניים רוצים שיניים חדשות שנראות טוב, טבעיות ונוחות. אחרים, שיש להם שיניים תותבות נשלפת, רוצים את הביטחון של שיניים קבועות. שתלים דנטליים עשו את זה אפשרי.

שתלים הם תחליף מלאכותי לשיניים, המשמשים כדי למלא את מקומה של שן חסרה. למרות שיש מספר חלופות לטיפול בשיניים חסרות, אף אחת מהן לא הוכחה כיעילה ועמידה באותה מידה השיניים והאזורים התומכים בהן.

מצב של שיניים חסרות נגרם בגלל:
• ריקבון השן
• טיפול שורש שנכשל
• מחלת חניכיים חריפה (פריודונטיטיס)
• גרימת טראומה לפה
• שחיקה
• פגמים מולדים

אנשים שאיבדו שיניים עשויים להרגיש חסרי ביטחון כשהם מחייכים או מדברים. נוסף על כך, שן חסרה יכולה להשפיע על הנשך, שבתורו משפיע באופן שלילי על הרגלי האכילה, ודבר זה יכול לגרום לבעיות בריאות נוספות כמו תת תזונה. אין זה משנה מהו אופי הבעיה הקשורה לאובדן השיניים, השתלים יכולים לספק פתרון פשוט עם תוצאות מוכחות.

יתרונות השתלים
שתלים הם חזקים ועמידים יותר מאשר אפשרויות שיקום אחרות (גשרים ותותבות). השתלים הם פתרון קבוע לאובדן שיניים.נוסף על כך, ניתן לשלב שתלים עם תהליכי שיקום אחרים כדי להגיע לתוצאות הטובות ביותר. לדוגמא, שתל יכול לתמוך בכתר שמחליף שן חסרה. השתלים יכולים גם לשמש כתומכים לגשר דנטלי שמחליף מספר שיניים חסרות, ואפשר גם לבצע טיפול משולב של שתל ותותבות כדי להגדיל את יציבות השיניים ולצמצם פציעות של רקמת החניכיים.

ההתקדמות בתחום השתלות שיניים, כולל הפיתוח של מיני-שתלים צרים יותר, משמעה שאנשים רבים יותר מאי פעם מוצאים עצמם מתאימים לטיפול בשתלים. עם זאת, המצב משתנה מאדם אחד לאחר, ורופא השיניים עשוי לקבוע שעדיף לכם לבחור בשיקום חלופי. יש לזכור שגם על פי חוק, רופא השיניים לא זקוק לרישיון מיוחד כדי לבצע השתלות שיניים. רופא שיניים רשאי לבצע טיפול בגשר שיניים משולב עם שתלים דנטליים. עם זאת, מומחה לשיקום הפה (פרוסטודונטיסט) הוא הרופא שבדרך כלל מבצע את ההליך החשוב הזה. רופא מומחה לטיפולי חניכיים (פריודונטיסט) ומנתח פה ולסת מבצעים את הליך ההשתלה עצמו.

pppppתהליך השתל הדנטלי
היום, למעשה לא ניתן להבדיל בין שתל לשן טבעית. דבר זה מתאפשר בחלקו על ידי החיבור המבני והפונקציונלי בין השתל הדנטלי והעצם החיה. שתלים ממוקמים בדרך כלל במהלך פגישה אחת אבל נדרשת תקופה של אוסיאואינטגרציה.

אוסיאואינטגרציה הוא התהליך שבו מתהווה רקמת עצם סביב השתל, ו”מעגנת” את השתל עצמו בעצם. שתלי אוסיאואינטגרציה הם הסוג שבו נעשה השימוש הנפוץ ביותר והמוצלח ביותר. תהליך האוסיאואינטגרציה אורך בין שלושה לשישה חודשים, ולאחר מכן רופא השיניים יכול להשלים את התהליך באמצעות התקנת כתר. לאחר שהשתל מעוגן לעצם הלסת, ניתן להרכיב תותבות והתהליך מסתיים. אם לא מתרחשת אוסיאואינטגרציה, ההשתלה תיכשל.

אחוזי הצלחה של השתלת שיניים
eeeeהשתלת שיניים הינה בין ההליכים המוצלחים ביותר בתחום רפואת השיניים. אין כל הבטחה שהליך ההשתלה יצליח, אך המחקרים מצביעים על שיעור הצלחה של 95% מהשתלים בלסת התחתונה, ו-90% מהשתלים בלסת העליונה לאורך חמש שנים. אחוזי ההצלחה של שתלים בלסת העליונה נמוכים מעט לעומת התחתונה, מפני שבלסת העליונה עובי העצם צר מדי, ולכן לעיתים אינו חזק דיו כדי להחזיק שתל דנטלי. השתלות בחלקה האחורי של הלסת התחתונה הן בעלות אחוזי ההצלחה הגבוהים ביותר.

שתלים דנטלים עשויים להיכשל ממספר סיבות כפי שהוזכר, אבל על פי רוב הסיבה קשורה בכישלון תהליך האוסיאואינטגרציה. לדוגמא, אם השתל מונח בצורה פגומה, לא יתקיים תהליך אוסיאואינטגרציה. שתלים דנטליים עלולים להישבר או שמתפתחת בהם דלקת (כמו בשן טבעית) והכתרים שעליהם עלולים להתרופף.

אם אתה שוקל השתלה דנטלית ואתה מעשן, רופא השיניים שלך ודאי ייעץ לך להפסיק לעשן לפני שתתחיל בתהליך, היות ומעשנים נמצאים בסיכון גבוה יותר לכישלון ההשתלה. מאחר שההליך בדרך כלל עולה לא מעט כסף, המטופל מסתכן בבזבוז כספו על שתל דנטלי, אם לא יפסיק לעשן.

ההיבט החיובי הוא שבשתלים דנטלים לא מתפתחים חורים. אף על פי כן, תחזוקה לא נאותה של היגיינת הפה עלולה לגרום להתפתחות של פרי-אימפלנטיטיס (דלקת חניכיים סביב שתלים). זוהי מחלה זהה למחלת החניכיים (פריודנטיטיס) שמתפתחת סביב שן טבעית.

מיד אחרי הוצאת השן. במקרה כזה, יש צורך לבצע פעולות דנטליות שונות כדי שהאזור יתאים לגודל השתל. אסטרטגיה נוספת להחדרת שתלים באזורים צרים היא השימוש במיני-שתל. מיני-שתלים משמשים להחלפת שיניים קטנות ושיניים חותכות.

השתלת שיניים בחדרה.

השתלת שיניים בחדרה.

שתלים בחדרה.

רפואת שיניים