הרמת סינוס

שתלים דנטליים פותרים בעיות רבות כגון תותבות שאינן מתיישבות כמו שצריך, חוסר בשיניים, אפשרות שתלים דנטליים פותרים בעיות רבות כגון: תותבות שאינן מתיישבות כמו שצריך, חוסר בשיניים, אפשרות לכתרים ובאופן כללי נחשבים למהפכה המרשימה ביותר בתחום רפואת השיניים בעשורים האחרונים.

יחד עם זאת, היכולת להחדיר שתל דנטלי תלויה בכמות העצם הנמצאת בלסת. במידה ויש ספיגת עצם מוגברת, הלסת ורקמת החניכיים לא יקלטו את השתל והוא לא יחזיק את מבנה השן המורכב עליו.לכתרים.

בעיה זו נפוצה בעיקר בשיניים האחוריות העליונות שכן, חוסר בעצם מבטל את היכולת להחדיר שתל אל המקום ומייצר סכנת חדירה אל חלל הסינוס שנמצא בדיוק מעל. אם במהלך ההשתלה חודרים אל חלל הסינוס עלולה להיווצר דלקת סינוסיטיס שאמנם תחלוף בעזרת אנטיביוטיקה אך לא תשיג את המטרה, כלומר, החדרת השתל וקליטתו בעצם הלסת.

הפתרון – הרמת סינוס
פרוצדורת הרמת סינוס היא בעצם עיבוי העצם בתוך חלל הסינוס כך שתוכל לקלוט את השתל הדנטלי בצורה טובה. תהליך זה נקרא גם השתלת עצם וישנם מספר חומרים בהם ניתן להשתמש כמו עצם עצמית, חומרים סינטטיים ועצם של בעל-חי. הגישה הרווחת בתחום השתלות העצם היא לאפשר לעצם לגדול בעצמה על ידי גירוי ולהחליף תוך זמן קצר את החומר המושתל. לאחר תקופה של כמה חודשים ניתן לגשת להשתלה ללא הסיכון של סינוסיטיס וחוסר קליטה של השתל הדנטלי.

פרוצדורת הרמת סינוס ניתן לעשות בשתי דרכים עיקריות:

הרמת סינוס פתוחה: מבוצעת כאשר כמות העצם פחותה מ- 5 מ”מ. יש לפתוח “חלון” בעצם מהצד ולהחדיר את תחליף העצם לתוך חלל הסינוס כשהוא מונח על גבי רצפת הסינוס.

הרמת סינוס סגורה: מבוצעת מחלל הפה ולא מהצד. דחיסת תחליף העצם דרך פתח צר ברכס העצם שמהווה למעשה גם הפתח דרכו יוברג דהשתל לתוך עצם הלסת. בתנאים קליניים מסוימים ניתן לבצע הרמת סינוס פתוחה והחדרת השתל בו זמנית, הכול תלוי בכמות העצם, ובאיכות העבודה.

בחירת מומחה: מומלץ לעשות את פרוצדורת הרמת סינוס אצל מומחה חניכיים, מומחה פה ולסת או מומחה לשיקום הפה שעבר הכשרה כירורגית מתאימה. חשוב שהמומחה לשיקום הפה יתכנן את כל תהליך הטיפול והשיקום מתחילתו ועד סופו שכן מדובר בתקופות החלמה ארוכות ובפרוצדורות רבות. מומחה לשיקום הפה מכין תוכנית שלמה לשיקום הפה הלוקחת בחשבון של כל הפרמטרים הקליניים והפרצדורות הנלוות, לרבות ביצוע הרמת סינוס.

רפואת שיניים