פריודונט – מומחה חניכיים

פריודונט | מומחה לחניכיים (פריודונט) הוא רופא שיניים המתמחה במניעה, אבחון וטיפול במחלות חניכיים

מתי פונים לפריודונט?
מחלות חניכיים מתחילות כאשר הרעלנים אשר נמצאים בפלאק מתקיפים את רקמות החניכיים. בקטריה זו מטמיעה את עצמה בחניכיים ומתרבה בצורה מהירה תוך גרימת זיהום בקטריולוגי. ככל שהזיהום מתקדם, הבקטריה מתחפרת עמוק יותר בתוך הרקמות וגורמת לדלקת או לגירוי בין השיניים לחניכיים. תגובת הגוף למצב תהיה הריסה של הרקמות הנגועות, זו אגב הסיבה לנסיגת חניכיים.

היווצרות כיסים עמוקה בשיניים תוביל לכך שהרקמות התומכות ליד עצם הלסת ייסוגו אף הן. נסיגה זו תגרום לרפיון עד לנפילת כל השיניים בפה ולכן חשוב לטפל בתופעה אצל מומחה לחניכיים ללא כל דיחוי! ישנן מספר דרכים שבהן המומחה מאתר את המחלות, כולן מתחילות בבדיקת שיניים כללית, גם רופא שיניים כללי או שיננית יכולים לאתר סימפטומים של התפתחות מחלות חניכיים ובהתאם למחלה ידעו להמליץ על רופא חניכיים מתאים, אפשר לפנות גם למומחה חניכיים ללא הפנייה של רופא שיניים כללי כאשר מתגלים סימנים או סימפטומים הכוללים:

  • דימום בזמן האוכל או הצחצוח – דימום בלתי מוסבר כאשר אוכלים או במשך צחצוח שיניים שגרתי הם אחד מהסימנים הנפוצים ביותר לזיהום חניכיים.
  • ריח רע מהפה – באשת (ריח רע בפה) מתמשכת אשר נשארת גם לאחר ביצוע היגיינת שיניים מקיפה יכולה להיות סימן של דלקת חניכיים, ג׳ינג׳יביטיס או התחלת זיהום של רקמות חניכיים.
  • שיניים רופפות ונסיגת חניכיים – שיניים הנראות ארוכות יותר יכולות להיות סימן לנסיגת חניכיים ולסחף עצם כתוצאה ממחלת חניכיים, כאשר מחלה זו התקדמה והחלה לתקוף את עצם הלסת, השיניים עלולות להתרופף או לנשור. זהו מקרה קלאסי המצריך התערבות של מומחה חניכיים.
  • נמק ברקמות – נֶמֶק או גַּנְגְּרֶנָה ברקמות היא תופעה שהפציינט אינו מרגיש בה. רק רופא שיניים כללי ומומחה חניכיים יכולים לבדוק אם היא קיימת ברקמות הרכות, בעצם המכתש ובקושרות החניכיים, ולכן חשוב להגיע לבדיקות תקופתיות לאבחון מצב הפה.
  • מצב בריאותי – מחלות לב, סוכרת, צפיפות עצם נמוכה מהרגיל (Osteopenia) ואוֹסְטֵאוֹפּוֹרוֹזִיס (בְּרִיחַת סִידָן של העצם) קשורים במידה רבה למחלות חניכיים ולזיהום חניכיים. הזיהום הבקטריאלי עלול להתפשט לתוך הגוף דרך מחזור הדם ולהשפיע על חלקים אחרים בגוף. מצבים אלה מצריכים מעקב צמוד יותר של רופא חניכיים.

רפואת שיניים