הקצעת שורשים

מחלות חניכיים אם וכאשר יאובחנו בזמן, ניתנות לריפוי ע״י טיפול שמרני והקפדה על היגיינת הפה, אך כאשר זיהוי המחלות מגיע בשלב מאוחר מתקיים הצורך בניתוחי חניכיים. הקצעת שורשים נועדה לטפל בבעיה בשלביה ההתחלתיים, רגע לפני שמחלת החניכיים עוברת את נקודת האל-חזור ומצריכה ניתוח.

הקצעת שורשים או בשמה הנוסף ״גרידת חניכיים״ נחשבת בעיני רבים לניקוי עמוק של השיניים והחניכיים, בשל הצורך בניקיון עמוק ואפקטיבי ובהרדמה של חלקים שונים בחלל הפה בכל פעם, נדרש לעיתים לקיים מספר מפגשים כאשר לרוב נהוג לבצע טיפול לכל רבע מחלל הפה. בעת ביצוע הטיפול מקבל המטופל זריקת הרדמה מקומית, דבר המאפשר לרופא/ה המבצעים את הטיפול באמצעות מכשור מיוחד להגיע עמוק עד כדי ניקוי השורשים מאבנית וחיידקים שנאספו באזור ומסכנים את אחיזת השן בחניכיים.

תהליך הקצעת שורשים אינו מורכב במיוחד וכולל מספר שלבים מרכזיים:

  • הרדמה – מתבצעת ע״י זריקות לחניכיים, נהוג להרדים רבע מחלל הפה בכל טיפול.
  • ניקוי עמוק – מתבצע ע״י שימוש במכשור מיוחד וחד כגון: סקיילרים וקיוטרות בשילוב מכשיר ניקוי אוטומטי הפועל על מים ואוויר.
  • התאוששות וטיפול ממשיך – לאחר הטיפול חשוב לזכור שיש לנו אחריות בנוגע למצב השיניים שלנו ויש לשמור על היגיינת הפה על ידי צחצוח וחיטוי באופן עדין ושוטף, כמו כן יש להימנע מעישון ומאכילת מזון קשה ללעיסה היכול לפגוע בשורשים. לעיתים ימליץ הרופא המטפל להשתמש באנטיביוטיקה למניעת זיהומים נוספים – כאשר הקצעת חניכיים אינה פותרת את בעיות החניכיים, ישקול הרופא את האפשרות לניתוח חניכיים.

רפואת שיניים